forINOX - Zastosowania

Niejednokrotnie pojawia się kłopot adaptacji elementu designerskiego jakim jest nowoczesny system informacji wizualnej, lub system zamocowań we wnętrzu zabytkowym. Niedawno pojawił się u nas twórczy problem wymagający dość niecodziennego rozwiązania.

Co powiedzieć kiedy oryginalną cegłę gotycką należy połączyć z materiałem takim jak stal nierdzewna i plexi?

 

Zgłosił się do nas Klient prowadzący prace rekonstrukcyjne na zamku krzyżackim w Człuchowie. W związku z potrzebą udostępnienia nowo-odrestaurowanych wnętrz dla zwiedzających zaszła konieczność umieszczenia czegoś co stanowi system informacji wizualnej, w tym wypadku system informacji o zabytku. Otrzymaliśmy projekt pokazujący jak taki system powinien wyglądać. A projekt zakładał następujące rozwiązanie: do podłoża zamocowana tuleja - uchwyt mocujący pręt (mocowanie podłogowe prętowe), pręt wysokości około 3m, na końcu pręta kolanko montażowe z regulacją kąta nachylenia (IN 11 S). Pomiędzy owe dwa piony umieszczony plakat utrzymany za pomocą detalu jakim jest tuleja, zacisk prętowy, a zarazem dystans prętowy trzymający plexi (antyrama plakatowa) dwie warstwy po między które włożony ma być plakat - informacja). Do wykonania było kilka takich systemów. Dużym ułatwieniem okazał się czynnik jakim jest łatwość montażu. W systemie forINOX większość zamocowań (dystans, odbojnik) posiada gniazdo dopasowane właściwie do jednego rodzaju klucza imbusowego.

Czas realizacji był ograniczony, a miejsce dość nietypowe - wielokondygnacyjny stołp - w dawnych czasach wieża ostatecznej obrony. Prosty system montażu przy wykorzystaniu odpowiednio wcześniej przygotowanych szablonów ułatwiających rozmieszczenie elementów i łatwy system regulacji dały rezultat w postaci krótkiego czasu zamontowania wszystkich elementów na miejscu. Olbrzymią zaletą jest fakt, że system prętowy forINOX jest przy swej elastyczności dość wytrzymały, zamocowania prętowe nie powodują ewentualnych drgań wpływających na stopniowe rozciąganie się linek stalowych co skutkuje z czasem koniecznością ponownej regulacji. System linkowy forINOX jest wielce estetyczny, ale i delikatniejszy.

Ze względu na panujący trend jest słusznie częściej pożądany. Jednak w miejscu o zwiększonym natężeniu ruchu tuleje i dystanse do pręta są bardziej praktyczne. Według naszej wiedzy system forINOX na zamku człuchowskim sprawdza się, a liczni odwiedzający mają możliwość zapoznania się z interesującą historią tego miejsca.

montaż dystansami

 © Art-Faktor 2014.